ASPress - czasopisma pedagogiczne


ARCHIWUM WYDAŃ CYFROWYCH

2011

2010

2009

2008


Cena kompletu wydań 60 zł
Cena jednego wydania 10 zł
Zamów

Język NiemieckiWydania z lat 2009-2016 dostepne są w wersji elektronicznej jako pliki PDF. Są one identyczne z wersjami drukowanymi. Jednakże nie zawierają materiałów, które były na płytach CD/DVD dołączanych do niektórych wydań drukowanych.
W wersji drukowanej dostepne jest tylko jedno wydanie - 3/2016.
Więcej


Zbiór 52 felietonów poświęconych współczesnej Polsce, Polakom, polityce, roli telewizji i mediów we współczesnym świecie, globalizacji i konsekwencji wynikającej z naszego otwarcia na świat.
Wydanie w postaci pliku PDF
Cena 10 zł.
Zamów


Książka o podróżach, poznawaniu, odkrywaniu i podbijaniu świata, o pokonywaniu kolejnych horyzontów ludzkiego rozwoju. Ludzie wędrują od wieków, zawsze chcieli zobaczyć, co jest za kolejną rzeką, górą, morzem, za nowym horyzontem. Ta wędrówka pozwoliła najpierw poznać naszą planetę, a dziś już zaprowadziła człowieka poza granice Układu Słonecznego. Kim są ci, którzy zmieniają historię świata? Dlaczego Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę, a Mikołaj Kopernik „poruszył” Ziemię?
Wydanie w postaci pliku PDF.
Cena 10 zł.
Zamów

Wydanie drukowaneHistoria powstania  * Dane techniczne * Słynne rajdy * Rozwiązania konstrukcyjne

Pierwszy pojazd z napędem na obie osie skonstruowano w 1824 r. a więc ponad pól wieku wcześniej od samochódu. Jednak dopiero wojskowi amerykańskiej armii jako pierwsi chcieli mieć pojazd, który pojedzie każdą drogą, pokona głębokie rowy  i wyposażony będzie we wciągarkę, tak by mógł poruszać się w każdym terenie.
Cena 10 zł.
Zamów
Nowość!


Więcej

Artykuły archiwum

08.02.2017

Jak wynająć pokój w Niemczech

 Znalezienie pokoju lub mieszkania to zadanie, z którym niewątpliwie skonfrontowani będą wszyscy ci, którzy postanowią spędzić za granicą dłuższy czas, np. decydując się w trakcie studiów na udział w jednym z międzynarodowych programów umożliwiających polskim studentom naukę na wybranej uczelni w Niemczech lub Austrii. 
 Szczególnie w dużych miastach, centrach akademickich, gdzie sporo różnych uczelni, a co za tym idzie także bardzo wielu studentów, znalezienie odpowiedniego lokum nie jest łatwym zadaniem. Poszukiwania najlepiej zacząć już dużo wcześniej, najlepiej przeglądając oferty wynajmu pokojów w domach studenckich. Jednak także tu znalezienie wolnego pokoju bywa trudne, co wynika z tego, że większość studentów wynajmuje pokoje na cały rok akademicki lub nawet przez cały okres studiów. Stosunkowo rzadko trafiają się pokoje wolne przez jeden semestr. Tym samym większość studentów zdana jest na samych siebie i musi szukać mieszkania na tzw. wolnym rynku. Poszukiwania można prowadzić przeglądając oferty w prasie codziennej. Zdecydowanie łatwiej będzie jednak korzystać z baz danych z ofertami w internecie. O stronach WWW tego typu piszemy w rubryce „… mit der Maus” w tym numerze „Język niemiecki – nauczaj lepiej”.
Niezbędna przy poszukiwaniach mieszkania jest umiejętność odszyfrowywania używanych w ogłoszeniach skrótów, w większości niestandardowych. Celem pierwszego z proponowanych przez nas zadań jest przyporządkowanie występujących w ogłoszeniach skrótów do odpowiednich słów. Druga część zadania jest już trudniejsza! Uczniowie mogą spróbować tu własnych sił i odgadnąć znaczenie skrótów samodzielnie (Rozwiązanie: 1. OG = erstes Obergeschoss / 2-Zi-Whg. = Zweizimmerwohnung / Altb. = Altbau(wohnung) / App. = Appartement / Balk. = Balkon / EG = Erdgeschoss / Fahrst. = Fahrstuhl / Gä.-WC = Gästetoilette / Gashzg. = Gasheizung / Holzbd. = Holzboden / Kfz-Stellpl. = Kfz-Stellplatz (Parkplatz für das Auto) / m. Terr. = mit Terrasse / möbl. = möbliert / Wohnfl. = Wohnfläche).
Celem zadania z załącznika nr 2 jest uwrażliwienie uczniów na znaczenie słów (niem. kulturspezifische Bedeutungsvermittlung), które mogą okazać się tzw. fałszywymi przyjaciółmi. W tym przypadku chodzi o słowa „apartament” i „Appartement”. Polakom „apartament” kojarzy się jednoznacznie z dużym i zwykle doskonale wyposażonym mieszkaniem w ciekawym położeniu. Dla Niemca „Appartement” może być jednak także bardzo małym mieszkaniem jednopokojowym o stosunkowo niskim standardzie. Nie trudno wyobrazić sobie, do jakiego nieporozumienia może dojść w sytuacji, gdy rozmówcy mają tak odmienne wyobrażenia o tym, o czym rozmawiają! (...)
 
Więcej przeczytacie w artykule Sebastiana Chudaka „Das bunte WG-Leben… czyli „student/studentka szuka pokoju…” w najnowszym wydaniu (3/2015) Języka Niemieckiego.

Powrót