ASPress - czasopisma pedagogiczne


ARCHIWUM WYDAŃ CYFROWYCH

2011

2010

2009

2008


Cena kompletu wydań 60 zł
Cena jednego wydania 10 zł
Zamów

Język NiemieckiWydania z lat 2009-2016 dostepne są w wersji elektronicznej jako pliki PDF. Są one identyczne z wersjami drukowanymi. Jednakże nie zawierają materiałów, które były na płytach CD/DVD dołączanych do niektórych wydań drukowanych.
W wersji drukowanej dostepne jest tylko jedno wydanie - 3/2016.
Więcej


Zbiór 52 felietonów poświęconych współczesnej Polsce, Polakom, polityce, roli telewizji i mediów we współczesnym świecie, globalizacji i konsekwencji wynikającej z naszego otwarcia na świat.
Wydanie w postaci pliku PDF
Cena 10 zł.
Zamów


Książka o podróżach, poznawaniu, odkrywaniu i podbijaniu świata, o pokonywaniu kolejnych horyzontów ludzkiego rozwoju. Ludzie wędrują od wieków, zawsze chcieli zobaczyć, co jest za kolejną rzeką, górą, morzem, za nowym horyzontem. Ta wędrówka pozwoliła najpierw poznać naszą planetę, a dziś już zaprowadziła człowieka poza granice Układu Słonecznego. Kim są ci, którzy zmieniają historię świata? Dlaczego Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę, a Mikołaj Kopernik „poruszył” Ziemię?
Wydanie w postaci pliku PDF.
Cena 10 zł.
Zamów

Wydanie drukowaneHistoria powstania  * Dane techniczne * Słynne rajdy * Rozwiązania konstrukcyjne

Pierwszy pojazd z napędem na obie osie skonstruowano w 1824 r. a więc ponad pól wieku wcześniej od samochódu. Jednak dopiero wojskowi amerykańskiej armii jako pierwsi chcieli mieć pojazd, który pojedzie każdą drogą, pokona głębokie rowy  i wyposażony będzie we wciągarkę, tak by mógł poruszać się w każdym terenie.
Cena 10 zł.
Zamów
Nowość!


Więcej

Artykuły archiwum

08.02.2017

Lofoty - dorszowe żniwa

 Lofoty słyną z dorsza suszonego na wietrze. Próbowano go suszyć w ten sposób w różnych zakątkach świata, jednakże bez powodzenia. Dorsze suszy się na drewnianych, ustawionych w kształcie litery A, specjalnych stojakach. W tym czasie ryby tracą około 80% swojej wagi i  przy odpowiednim przechowywaniu pozostają zdatne do spożycia przez wiele lat. To zasługa soli zawartej w morskim wietrze, która konserwuje rybę nawet na 20 lat!
Złowione ryby, przed umieszczeniem na stelażach, zostają poddane obróbce. Najdroższe są języki dorsza, które stanowią tu prawdziwy przysmak. Z kolei głowa jest uznawana za najgorszą i najtańszą część ryby. Ale i na nią znajdą się chętni. W􀁢 ususzonej postaci, przez długie lata wędrowały do Afryki, choć po tegorocznych restrykcjach nałożonych przez nigeryjski rząd, trudno powiedzieć jaki będzie finał ściętych dorszowych głów.
Sam sztokfisz trafia głównie do Europy Południowej. Paradoksalnie sami Norwegowie jedzą sztokfisza jedynie raz w roku, jak składnik potrawy na Boże Narodzenie. Podczas gdy w państwach basenu Morza Śródziemnego stanowi
ważny element codziennej diety. Przodują tu zwłaszcza Włochy i Portugalia, gdzie suszony dorsz jest głównym
składnikiem potrawy o nazwie baccalà (Włochy) i bacalhau (Portugalia). 
Dorsz jest jedną z najpopularniejszych poławianych ryb na świecie. Jest gatunkiem żyjącym w zimnych wodach Pacyfiku i Oceanu Atlantyckiego, jak również w Morzu Bałtyckim. 
Walka o łowiska dorsza były przyczyną sporów międzynarodowych i doprowadziły do tzw. wojen dorszowych między Wielką Brytanią a Islandią (1958, 1972, 1975), sporów między Danią a Wielką Brytanią (1983) i Kanady z Hiszpanią w 1995 r. zwaną pod nazwą „wojna halibutowa”.
Intensywne odławianie dorsza doprowadziło w XX wieku do załamania się populacji na kanadyjskich łowiskach. W 1992 roku rząd kanadyjski zakazał połowów dorsza w rejonie nowofundlandzkim. Mimo tego, do chwili obecnej populacja tej ryby nie została tam odbudowana. 
Podobne zagrożenie występuje na łowiskach na Morzu Północnym i Bałtyku. Zasoby dorsza w Bałtyku zmniejszyły się dziesięciokrotnie w stosunku do lat 80. XX w. Unia Europejska od 2007 r. wprowadziła limity połowów dorsza również dla polskich rybaków.

 

Więcej przeczytacie w artykule Marcina Hochmana "Lofoty" w najnowszym wydaniu (6/2015) "Geografii w Szkole".

Powrót