ASPress - czasopisma pedagogiczne


ARCHIWUM WYDAŃ CYFROWYCH

Wydanie specjalne "Fizyki w Szkole"


Zamów

Wydania specjalne "Geografii w Szkole"

2011

2010

2009

2008


ZamówHistoria powstania  * Dane techniczne * Słynne rajdy * Rozwiązania konstrukcyjne
Pierwszy pojazd z napędem na obie osie skonstruowano w 1824 r. a więc ponad pól wieku wcześniej od samochódu.
Jednak dopiero wojskowi amerykańskiej armii jako pierwsi chcieli mieć pojazd, który pojedzie każdą drogą, pokona głębokie rowy  i wyposażony będzie we wciągarkę, tak by mógł poruszać się w każdym terenie.
Więcej


ZAPOWIEDZI WYDAWNICZE


Samochody sportowe
Słynne modele  * Sportowe sukcesy * Historia marek * Rekordowe osiągi
Historia samochodów sportowych jest prawie tak stara jak same samochody. Pierwszy wyścig odbył się już w 1894 roku na trasie Paryż-Rouen. Co ciekawe - rywalizowały ze soba samochody o napędzie parowym, spalinowym i elektrycznym. Trasę 120 km najszybciej pokonał samochód o napędzie parowym, ale został zdyskwalifikowany za niedozwolone przeróbki.


Sztuka dziennikarska
Czym są media  * Jak pisać * Jak robić karierę * Jak nie zwariować
Dziś więcej ludzi pisze niż czyta.  
Takie możliwości stworzył Internet i telewizja komórkowa. Czy to oznacza koniec dziennikarstwa, czy jego nowa era? Czy to co dzisiaj obserwujemy w mediach – wpisy na portalach społecznościowych, blogi są dziennikarstwem czy tylko zabawą pasjonatów internetu?Baza danych
Władza * Pieniądze * Intrygi * Uczucia * Polityka
Dla współczesnego człowieka korporacja jest ważniejsza od rodziny. Korporacja daje awanse, władzę i pieniądze, ale żąda bezwzględnego podporządkowania, potem wysysa z ludzi energię a na końcu wypluwa człowieka na zewnątrz. A co się dzieje, kiedy człowiek nie chce podporzadkować się procedurom i normom korporacyjnym? Czy można pracować w korporacji i być normalnym człowiekiem? Czy jest życie poza korporacją?


Ebooki 


Więcej

Artykuły archiwum

08.02.2017

Lofoty - dorszowe żniwa

 Lofoty słyną z dorsza suszonego na wietrze. Próbowano go suszyć w ten sposób w różnych zakątkach świata, jednakże bez powodzenia. Dorsze suszy się na drewnianych, ustawionych w kształcie litery A, specjalnych stojakach. W tym czasie ryby tracą około 80% swojej wagi i  przy odpowiednim przechowywaniu pozostają zdatne do spożycia przez wiele lat. To zasługa soli zawartej w morskim wietrze, która konserwuje rybę nawet na 20 lat!
Złowione ryby, przed umieszczeniem na stelażach, zostają poddane obróbce. Najdroższe są języki dorsza, które stanowią tu prawdziwy przysmak. Z kolei głowa jest uznawana za najgorszą i najtańszą część ryby. Ale i na nią znajdą się chętni. W􀁢 ususzonej postaci, przez długie lata wędrowały do Afryki, choć po tegorocznych restrykcjach nałożonych przez nigeryjski rząd, trudno powiedzieć jaki będzie finał ściętych dorszowych głów.
Sam sztokfisz trafia głównie do Europy Południowej. Paradoksalnie sami Norwegowie jedzą sztokfisza jedynie raz w roku, jak składnik potrawy na Boże Narodzenie. Podczas gdy w państwach basenu Morza Śródziemnego stanowi
ważny element codziennej diety. Przodują tu zwłaszcza Włochy i Portugalia, gdzie suszony dorsz jest głównym
składnikiem potrawy o nazwie baccalà (Włochy) i bacalhau (Portugalia). 
Dorsz jest jedną z najpopularniejszych poławianych ryb na świecie. Jest gatunkiem żyjącym w zimnych wodach Pacyfiku i Oceanu Atlantyckiego, jak również w Morzu Bałtyckim. 
Walka o łowiska dorsza były przyczyną sporów międzynarodowych i doprowadziły do tzw. wojen dorszowych między Wielką Brytanią a Islandią (1958, 1972, 1975), sporów między Danią a Wielką Brytanią (1983) i Kanady z Hiszpanią w 1995 r. zwaną pod nazwą „wojna halibutowa”.
Intensywne odławianie dorsza doprowadziło w XX wieku do załamania się populacji na kanadyjskich łowiskach. W 1992 roku rząd kanadyjski zakazał połowów dorsza w rejonie nowofundlandzkim. Mimo tego, do chwili obecnej populacja tej ryby nie została tam odbudowana. 
Podobne zagrożenie występuje na łowiskach na Morzu Północnym i Bałtyku. Zasoby dorsza w Bałtyku zmniejszyły się dziesięciokrotnie w stosunku do lat 80. XX w. Unia Europejska od 2007 r. wprowadziła limity połowów dorsza również dla polskich rybaków.

 

Więcej przeczytacie w artykule Marcina Hochmana "Lofoty" w najnowszym wydaniu (6/2015) "Geografii w Szkole".

Powrót